e-devlet askıya aldı, soyağacı hizmeti ne zaman açılacak?

e-devlette soyağaçları yayımlandı, aşırı yüklenmeden sisteme giriş yapılamadı, e-devlet hizmeti askıya aldı, günlük kota belirleneceği açıklandı.

e-devlet hizmeti, Türkiye vatandaşlarının soy bilgilerine ilişkin dokümanlar yayımlandı. (8 Şubat) Sayfaya girenler 1800’lü yıllara kadar soy bilgilerini kontrol etme imkanı buldu. Ancak aşırı yüklenmeden kaynaklı sisteme girişte zorluklar yaşandı. e-devlet de 9 Şubat sabahı hizmeti askıya aldı. Hizmetin ne zaman açılacağı merak edilirken yeni bir açıklama yapıldı. Yoğun talepten ötürü günlük kota açılacağı ifade edildi.

Soy bilgilerine ulaşmak için daha önce Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvurmak gerekiyordu.

SİTEYE ERİŞİLEMEDİ

Hizmetin hayata geçmesiyle birlikte çok sayıda kişi, sisteme giriş yaptı ve aşırı yüklenme nedeniyle siteye girişte zorlanmalar yaşandı.

ASKIYA ALINDI

Hizmetin hayata geçmesinin ertesi günü de (9 Şubat) soyağacı sorgulama hizmeti askıya alındı. Hizmetin askıya alınmasının sebebinin yoğun talep olduğu ifade edildi.

Hizmete ulaşmaya çalışanlar kişilerin karşısına “Yapılan teknik bir çalışma nedeniyle hizmet sunulamamaktadır” uyarısı çıktı.

‘GECİKMELİ VE KESİNTİLİ HİZMET VERİLEBİLİR’

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden konu ile ilgili son yapılan açıklamada ise, “08.02.2018 tarihinde saat 14:00’da e-Devlet üzerinden hizmete açılmış olan Alt-Üst Soy Raporu 09.02.2017 tarihi saat 02:00’e kadar yaklaşık olarak 200.000 adet üretilmiştir. Vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği hizmette asıl yoğunluk ise gece 02:00- 04:00 arasında (yaklaşık 110.000 Alt-Üst Soy Raporu) yaşanmıştır. Saat 04:00 dan itibaren ise aşırı talep olmasından dolayı verilen hizmette gecikmelerin oluşmasına ve vatandaşların bekleme sürelerinde artış yaşanmaya başlamasından dolayı Alt-Üst Soy Raporunun e-Devlet üzerinden paylaşımı geçici olarak durdurulmuştur. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından e-Devlet üzerinden sunulmakta olan Nüfus Kayıt Örneği ve Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi hizmeti sunulmaya devam etmekte olup, yoğunluğun azalmasından sonra Alt-Üst Soy Raporu hizmeti en kısa sürede vatandaşların kullanımına açılacaktır. Ancak vatandaşların yoğun talebi ile orantılı olarak Alt-Üst Soy Raporunun gecikmeli veya kesintili hizmet vermesi ihtimali bulunmaktadır.”

Vatandaşlar, sistemin askıya alınmasının ardından, bu hizmete nasıl erişeceklerini araştırmaya başladı.

E-DEVLET SOYAĞACI SORGULAMA NE ZAMAN AÇILACAK?

Gazete Habertürk’ten Fatmanur Boylu’nun haberine göre; İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, bu kadar yoğunluk beklemediklerini söyledi.

Vatandaşların sakin olur diye gece saatlerini beklediğini belirten Güner, askıya alınan uygulamayla ilgili “Toplamda 310 bin sorgulama çıktısı verildi. Böyle bir kapasitenin yürütülmesi imkânsız” dedi.

‘GÜNLÜK KOTA OLACAK’

Kapasite tespit çalışmaları yapıldığını kaydeden Güner, “Soy sorgulama için günlük belirli bir kota açacağız. ‘Bugün bu kadar’ diyerek ertesi güne aktaracağız” dedi.

E-DEVLET SOYAĞACI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama hizmetini kullanmak için ilk olarak e-Devlet sistemine giriş yapmak gerekiyor.

e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra ekrana gelen arama kutucuğuna “Alt-Üst Soy Bilgisi” yazmak yeterli olacaktır. Ardından açılan sayfada sistem soy bilginizi hazırlayacak ve bu ekranda biraz beklemeniz gerekecektir.

Ardından ikinci aşamada “Yeni Belge Oluştur” butonuna bastıktan sonra sistem soy bilginiz için belge oluşturmaya başlayacak ve işlem bittiğinde karşınıza sunacaktır.